BlogZeytinyağının saça olan mucizevi etkisi

post img
Cmt, Eki 19

Çoğu kişi merak eder: "Zeytinyağı saça iyi gelir mi?" Saçları zayıf ya da kepek sorunu yaşayan insanların daha çok merak ettiği bu soru haklı ve yerinde. Çünkü zeytinyağı sadece yemeklerde kullanılan bir ürün değildir. İnsanlar zeytinyağını binlerce yıldır yemekler ve ev reçeteleri için kullanıyorlar. Bazı insanlar ise zeytinyağının kişinin saçlarına yumuşaklık, parlaklık ve hacim verdiğini söylüyorlar. Hatta bazıları, onun saç dökülmesine ve kepeğe de iyi geldiğini belirtiyorlar.

Ancak bu konudaki araştırmalar oldukça kısıtlılar.

Zeytinyağı saça iyi geliyor mu? Normal saç kreminizi zeytinyağı ile değiştirmeden önce saça zeytinyağı sürmenin muhtemel faydalarını öğrenin.

Bu konuda yapılan araştırmalar
Çoğu insan saçları için hem şampuan hem de saç kremi kullanıyor.

Bilimadamları zeytinyağını bir şampuan veya saç temizliği ürünü olarak görmeseler de, onu saç bakımında saçların sürtünmesini azaltacak, saçları açabilecek ve kırıkları azaltabilecek beş bakım ürününden birisi olarak görüyorlar.

Zeytinyağının kişinin saçlarına iyi geldiğini söyleyen kişiler pek az olmasalar da, bilimadamları saç bakımında çeşitli yağların durumunu gözlemleyen sınırlı çalışmalar yapmışlar.

2015 yılında çalışmalar üzerinde yapılan bir değerlendirmede, yağların saçları hasardan koruyan önemli bir rollerinin olabileceği belirtiliyor. Çünkü bazı yağlar saçlara nüfuz ederek saçın emdiği su miktarını azaltıyorlar ve bu da saç telindeki şişmeyi azaltıyor.

Eğer saç o kadar şişmezse, o kadar büzülmez de. Böylece saçın üstündeki baskı azalır. Bu baskının azalması da onun gördüğü hasarı azaltır.

Aynı değerlendirmede saçın doymuş ve tekli doymuş yağları çoklu doymamış yağlardan daha iyi emdiği belirtiliyor. Zeytinyağı ise tekli doymamış bir yağ.

Bazı çalışmalar diğer yaşların saça uygulanmaları halinde kişiye fayda sağlayabileceklerini gösteriyorlar. 2007 yılındaki daha eski bir çalışmada saça hindistan cevizi yağı uygulamanın saçın nem tutma kapasitesini mineral yağlardan daha fazla arttırdığı görülmüş.

2003’ten kalan bir çalışmada ise farklı yağların saç hasarını önleme konusundaki etkileri incelenmiş. Araştırmada doğrudan zeytinyağı incelenmese de, hindistan cevizi yağını uygulamanın saç proteinlerinin hasar görmesini engelleyebileceği belirtiliyor.


Araştırmanın yazarları hasarsız veya hasar görmüş saçlarda hindistan cevizi yağının protein kaybını azalttığını bulmuş olsalar da, mineral yağlar ve ayçiçeği yağı aynı etkilerde bulunmamış. Hindistan cevizinin faydasını ise onu saçı yıkamadan önce ve sonra uygulayınca elde etmişler.

Çalışma zeytinyağının saç hasarını önleme konusundaki etkilerini gözlemlemediği için, zeytinyağının saç hasarını önleyip önlemediğini, önlüyorsa bile bunu ne kadar verimli yaptığını bilmiyoruz.

Zeytinyağı Saçlar İçin Nasıl Kullanılır?

Olivkoy soğuk sıkım zeytinyağı.Saç bakımı rutini için zeytinyağını kullanmak isteyenler aşağıdaki yöntemi uygulamalılar:

• Az miktarda zeytinyağı alın, özellikle de saça ilk defa uygulayacaksanız.
• Yağı saç derisinin kuru kısımlarına uygulayın, bu bölge kişiden kişiye değişir.
• Saçınızı bir bone ile kapatın ve yağın saçınızda 15 dakika beklemesini sağlayın.
• Ilık suyla saçınızı durulayın.
• Saçı şampuanla yıkayın. Eğer yağ saçta kalırsa bir daha şampuanlayın.

Zeytinyağının faydaları nedir ? Peki nasıl kullanılır ?Zeytinyağının saç bakımında nasıl kullanılacağına dair pek çok farklı öneri var. Şu anda belli yöntemlerin daha iyi olduğunu gösteren bir araştırma yok. Buradaki yöntemin kimlere uygun olduğuna dair veya hangi kişilerin hangi yöntemi kullanması gerektiğine dair bir araştırma da mevcut değil.

Çoğu insan zeytinyağını saçında güvenle kullanabiliyor ve bu nedenle hangisinin daha iyi olduğunu görene kadar bir kaç farklı yöntem denemek faydalı olabilir.

Hangi Saç Türleri Fayda Görürler?

Çoğu saç tipi için zeytinyağı fayda sağlar.Tüm saç türleri zeytinyağını krem gibi kullanarak fayda görmeyebilirler.

Kuru, kalın telli saçlar muhtemelen ince, kuru saçlardan daha fazla fayda göreceklerdir. Yağlı, kırılgan saçlara sahip olanlarda zeytinyağı onları fazla yağlı ve ağır hale getirebilir.

Zeytinyağının Güzellik İçin Diğer Faydaları

Zeytinyağının saç bakımındaki faydalarına dair anekdotlardan başka bir şey olmasa da, onun güzellik konusunda başka potansiyel faydaları bulunuyor.

Bu potansiyel faydalar şöyle sıralanabilir :

• Soğuk sıkım zeytinyağında antioksidan madde miktarı yüksektir.Yüksek antioksidan düzeyi sayesinde cilde uygulandığında erken yaşlanmaya engel olabilir.
• Zeytinyağı cildi nemli ve beslenmiş tutan bir nemlendirme özelliğine sahiptir.
• Yağda çözünen vitaminlerce zengin olması, cilt ve cilt rahatsızlııklarına fayda sağlayabilir.
• Dudaklara zeytinyağı ve şeker karışımını uygulamak dudaklardaki kuru derileri ortadan kaldırır ve çatlak dudakları yumuşatır.
• Cilt konusunda faydaları bilinmektedir.Cildin kuru topuklar gibi sert bölgelerine zeytinyağı sürülmesi bu bölgeleri yumuşatabilir.
• Sızma Zeytinyağına batırılmış bir bez parçasını makyajın üzerine sürmek makyajı temizleyebilir.
• Zeytinyağı bazı cilt problemlerinin yatıştırılmasına yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak
Zeytin Bakkal.Son dönemlerde anekdotlar zeytinyağının saç bakımında faydalı olabileceğini belirtseler de, bu iddiaları doğrulayacak araştırmaların miktarı hayli sınırlı. Zeytinyağını bir saç bakım ürünü olarak görmeden önce daha fazla araştırma gerekli.

Ancak zeytinyağına alerjiniz yoksa, saçlara güzellik ürünü olarak zeytinyağı sürmek güvenli ve kolay. Çoğu insan için zeytinyağının saçlar için tek riski onları ipeksi ve yumuşak tutmak yerine ağır ve yağlı bırakabilme ihtimali.

Olivkoy Sızma Zeytinyağı © 2019 | Tasarım ve Yazılım :® Erginyazilim.com