BlogZeytinyağı donar mı ? Hakiki zeytinyağı buzdolabında donar mı ?

post img
Pzt, Eki 21

Zeytinyağı donar mı ? Hakiki zeytinyağı buzdolabında donar mı ?

En çok merak edilen ve kafa karıştıran sorulardan birisi de zeytinyağının buzdolabına koyulduğunda donup donmamasıdır.Bir zeytinyağı saf ve katkısız olduğu ancak laboratuvar analizleriyle anlaşılabilir. Yapısındaki minör bileşen değerleri, ve saflığı loboratuvar ortamındaki analizler neticesinde kesinlik kazanabilir.

Peki zeytinyağı saf ve doğal ise donar mı ? Çoğu zaman evet. Hatta buzdolabına da koymaya gerek yok,hava sıcaklığı  4-5 dereceye düştüğünde zeytinyağının donduğuna şahitlik edebilirsiniz. Bu fiziksel olayın temelinde şu vardır; zeytinin içindeki mumsu kısım (küçük partiküller) sıcaklığın düşmesi ile katılaşır yani donar ancak filtre edilmiş
içinde mumsu madde(küçük partiküller) çok az ise yeteri kadar donmadığı görülebilir. Bu zeytinyağının sahte olduğuna işaret etmez.

Dikkat edilirse donma işlemi dipte yoğun iken üstlerde daha sıvı formdadır. Çünkü dibe yoğunlaşadan mumsu maddeler düşük sıcaklıkta katılaşmaya başlarken üst kısımlarda daha az yoğunlukta bulunan mumsu maddeler nedeniyle zeytinyağı daha sıvı görünümdedir.

Peki karışım olmayan,saf ve hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır ? Bunun yöntemi laboratuvar analizidir. En doğru, gerçekçi ve bilimsel yöntemi  laboratuvar ortamında analiz edilmesidir. 

Olivkoy Sızma Zeytinyağı © 2019 | Tasarım ve Yazılım :® Erginyazilim.com